Ustroński cmentarz jest bliski sercu Fundacji Mikołajek Nadmorski. Trwa obecnie druga edycja akcji Ustrońskie Dusze mająca na celu zbiórkę funduszy na remont lub odbudowę zapomnianych grobów znajdujących się na cmentarzu w Ustroniu Morskim. W ubiegłym roku mogliśmy stać z puszkami w Święto Zmarłych przy cmentarnych bramach i osobiście prosić Was o datki. A byliście naprawdę bardzo hojni – za pieniądze ze zbiórki bezpośredniej i internetowej udało nam się sfinansować zakup nowego nagrobka dla pierwszych ustrońskich bibliotekarzy.

W tym roku cmentarze zostały zamknięte w tym jakże ważnym dla nas wszystkich dniu, nie mogliśmy więc aktywnie prowadzić zbiórki. A cele mieliśmy ambitne – za zebrane środki planowaliśmy rozpocząć odnowę nagrobków dzieci niczyich, które mieszczą się w centralnej części starego cmentarza. Nie na wszystko możemy mieć wpływ, a o nowe groby dla tych dzieci powalczymy skuteczniej może w przyszłych latach.

Te groby bez nazwisk, dzieci które spoczywają pod resztkami płyt nagrobnych, a niekiedy w ogóle bez nich, szczególnie nas poruszają. Postanowiliśmy zrobić coś dla ich pamięci, coś niewielkiego, ale dla nas bardzo ważnego. Premier ogłosił wykup chryzantem od przedsiębiorców którym nie udało się sprzedać wszystkich zapasów z powodu zamknięcia cmentarzy, a organizacje pozarządowe, takie jak nasza fundacja, mogły się o nie ubiegać nieodpłatnie. I to właśnie uczyniliśmy.

13.11.2020 roku wolontariusze fundacji uprzątnęli ten fragment cmentarza, który zajmują bezimienne dziecięce groby. Zostały wygrabione liście, przycięte trawy, wyrwane chwasty, uprzątnięte śmieci, stare wieńce i znicze. Na każdy grób wyglądający na opuszczony postawiliśmy doniczkę chryzantem i znicz. Każdemu z tych dzieci zapaliliśmy światełko, a kwiaty sprawiły, że chociaż przez krótki czas jest tam kolorowo i pięknie. To najsmutniejsza, ale dziś również najpiękniejsza część cmentarza.

Zapalcie dzieciakom światełko przy okazji wizyty na cmentarzu. To tak niewiele, a ten mały gest sprawi, że te dzieci zawsze będą żywe w naszych sercach.

A tak wyglądała ta część cmentarza przed uprzątnięciem: