Już niebawem Święto Zmarłych, a to oznacza że przed nami kolejna edycja zbiórki Ustrońskie Dusze organizowanej przez naszą fundację. Od 2019 roku cyklicznie przeprowadzamy zbiórkę, która ma na celu zdobycie środków na odnawianie starych i zaniedbanych nagrobków znajdujących się na Ustrońskim cmentarzu.

W tę akcję zaangażowaliśmy się bez reszty i jest naszym flagowym projektem w ramach działania fundacji. Środki zgromadzone w zbiórce z roku 2019 pokryły koszty zakupu nowego nagrobka dla pierwszych ustrońskich bibliotekarzy. Kolejne mają pomóc w zakupie płyt nagrobnych m.in. na groby dzieci, którymi od bardzo dawna nikt się nie zajmuje. Część tych grobów jest tak stara, że nie da się ustalić do kogo należą, część – nie ma płyt nagrobnych już wcale. To ważne, aby spróbować odzyskać tożsamość tych dzieci i dzięki nowym płytom nagrobnym – dać im godnie spoczywać.

Ustroniacy maja wielkie serca i ogromne poczucie przynależności do lokalnej społeczności. Tak jak w poprzednich latach, puszki na datki znajdą się we wszystkich strategicznych miejscach naszej miejscowości. Znajdziecie je w Urzędzie Gminy, w bibliotece, w ośrodku zdrowia, w Lewiatanie, na basenie Helios, w kwiaciarni, u weterynarza. Nasi wolontariusze będą tez stać z puszkami na datki przy wszystkich bramach na cmentarz podczas mszy 1 listopada. Stworzy to też możliwość wsparcia naszej zbiórki dla osób które w  Święto Zmarłych odwiedzają nasz cmentarz.

Święto zmarłych to czas refleksji nad przemijaniem, zadumy, pamięci o tych, którzy odeszli. To czas kiedy jesteśmy razem, kiedy spotykamy się przy grobach naszych bliskich aby wspólnie z rodziną i przyjaciółmi przeżywać ten dzień. Nie zapomnijcie wrzucić do naszych puszek datku kiedy będziecie mijać naszych wolontariuszy na cmentarzu.